شستشوی پرده و تمیزی آن یکی از کارهایی است که نباید نادیده گرفته شود. پرده ها گرد و خاک را به خود جذب کرده و پس از مدتی به منبعی از کثیفی و غبارهای آلرژی زا تبدیل می شوند. شستشوی پرده قسمتی از نظافت داخل منازل است که نقش مهمی در بهداشت خانواده ها دارد. قیمت نسبتا بالای پرده و نقشی که در زیبایی دکوراسیون داخلی منازل دارد موجب شده تا برای شستشوی پرده دقت بیشتری لحاظ شود. به همه این موارد شرایط ویروس کرونا و آلودگی هایی از این دست را هم اضافه کنید و ببینید چقدر موضوع پرده شویی اهمیت پیدا می کند.

اهمیت شستن پرده ها

نصب پرده در همه سبک دکوراسیون داخلی مرسوم است. تنوع طرح، رنگ و جنس پارچه پرده ای بسیار زیاد است. شستشوی منظم پرده ها بخشی از نظافت منزل است. گرد و غیار، بوی غذاها و لکه های متفاوت روی پرده های زیبا جا خوش می کنند و چهره ای زشت و بد منظره را به وجود می آورند.شستشوی پرده در منزل و یا خشکشویی پرده هر دو نیازمند دقت و احتیاط است. روش صحیح شستن پرده موجب حفظ کیفیت و ماندگاری ان می شود.

 

  • خشکشویی پرده پارچه ای

پرده های بزرگ و سنگین پارچه ای را نمی توان در منزل شست. برای اینکه الیاف پاچره اسیب نبیند و کثیفی پارچه به خوبی برطرف شود از خدمات خشکشویی کمک بگیرید. سرویس خشکشویی دکورخونه یک راه حل تضمین شده برای شستشوی پرده های پارچه ای است که برای پرده های نفیس با پارچه های با ارزش پیشنهاد می شود. برای پیشگیری از تغییر رنگ پارچه و رنگ پریدگی خشکشویی بهترین راهکار است. علاوه بر شستشو همه لکه های روی پارچه هم موقع خشکشویی پرده به خوبی تمیز می شوند.

شستشوی پرده ها

برای شستن پرده ها دقت کنید که همه قسمت ها به خوبی تمیز شود مثلا پرده هایی چین دار یا پلیسه ای و با دوخت های خاص، منبع خوبی برای میکروب و کثیفی در محل دوخت پلیسه هستند. بهتر است قبل از اینکه پرده را برای شستشو و نظافت از گیره ها جدا کنید، در حالت کاملا باز و زیر نور خورشید یکبار پرده را بررسی کنید. قسمت های ضعیف تر پارچه که نخ نما شده به خوبی مشخص می شود. چنین پرده ای ارزش شستشو و استفاده دوباره را ندارد.

فاصله بین شستشوی پرده با توجه به جنس پارچه پرده محل نصب و آلودگی محیط مشخص می شود و معیار مشخصی ندارد. در شهرهای بزرگ و هوای کثیف بهتر است پرده ها زود به زود شسته شوند تا آلودگی موجب کدر شدن پارچه پرده نشود. پرده های بسیار کثیف را نمی توان در منزل به خوبی شستشو داد.

 

شستشوی پرده پارچه ای در منزل

شستشوی پرده پارچه ای

پرده پارچه ای در تنوع بالایی وجود دارند برخی از انواع پارچه ها را نمی توان در خانه شستشو داد. پرده های ساتن، ابریشم و مخمل از جمله پارچه های پرده ای هستند که بهتر است برای شستشو به خشکشویی پرده داده شود تا بافت پارچه آسیب نبیند.

شستشوی برخی از انواع پرده پارچه ای در منزل امکان پذیر است و می توان پس از شستشو و در حالیکه هنوز مرطوب است، پرده را آویزان کرد تا چروک نخورد. اتو کردن پرده کار مشکلی است و بهتر است با آویزان کردن پرده به طور صحیح، مرحله اتو کردن را ساده و یا حذف کنیم. در صورت نیاز به اتو کردن با در نظر گرفتن درصد نایلون به کار رفته در پارچه می توان از درجه مناسب اتو استفاده کرد.

شستشوی پرده تور در منزل

مشکلی که در شستشوی پرده تور وجود دارد از بین رفتن آهار تور بعد از چند بار شستشوست. البته امکان آهار دادن مجدد تورها در منزل وجود دارد. برای این کار می توانید در یک ظرف مناسب مقداری آب گرم و یک لیوان نشاسته را مخلوط کنید تا لعاب دار شود. سپس در حالی که آب سرد است پرده تور شسته شده و تمیز را به مدت یک ساعت در این آب لعاب دار خیس کرد و بدون آبکشی پرده را آویزان کرده تا خشک شود. در این صورت تور آهار مناسبی را پیدا می کند.

شستشوی پرده پلیسه در خانه

پرده های پلیسه زیبایی خاصی دارند ولی بیشتر هم در معرض کثیفی و آلودگی هستند. بهتر است این پرده ها را  مرتب با جاروبرقی غبارروبی کنید تا آلودگی به بافت پلیسه نفوذ نکند. پرده را به صورت آویزان با سری مناسب جاربرقی تمیز کنید و از یک اسفنج مرطوب برای از بین بردن کثیفی آن استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که هیچگاه نباید برای شستشوی پرده پلیسه از آب استفاده کنید. شستن پلیسه با آب در منزل موجب باز شدن پلیسه شده و زیبایی پرده از بین می رود. پیشنهاد می کنم جارو کردن پرده را در منزل انجام داده و شستشوی پرده را به یک خشکشویی پرده مجرب پسپارید. در این صورت دیگر نگران باز شدن چین ها هم نخواهید بود.

بهترین روش شستشوی پرده

شست و شوی پرده آلومینیومی

همه قسمت های پرده را با محلول شوینده و یا اسپری هایی که برای همین منظور به فروش می رسد تمیز کنید. اسپری را بر همه سطح پرده بپاشید و سپس با یک دستمال بدون پرز، همه قسمت های پرده را پاک کنید. برای پرده های کثیف تر می توانید این کار را تکرار نمایید تا اثری از آلودگی بر روی پرده باقی نماند. استفاده از برس های زبر و یا اسکاچ می تواند به سطح پرده آسیب جدی وارد کند لذا هرگز برای پاک کردن لکه های قدیمی از لوازم خشن و زبر استفاده نکنید.

نظافت پرده های چوبی

پرده های چوبی در مقابل آب به شدت آسیب پذیرند. برای تمیز کردن این نوع پرده ها تا می توانید از آب کمتری استفاده کنید. شستشوی پرده چوبی باید به سرعت انجام شود و چوب سریع خشک شود. با استفاده از یک برس نرم و کمی آب می توانید سطح پرده را به خوبی تمیز کنید. استفاده بیش از حد از برس و آب می تواند براقیت و جلای پرده را از بین ببرد.

نکته:

  • شستشوی پرده های آستر دار همیشه توسط خشکشویی انجام می شود.
  • قبل از شستشوی پرده، گیره های ان را خارج کنید.
  • جوشاندن گیره های زنگ زده در سرکه، موجب براق شدن گیره ها می شود.
  • بهتر است پرده با دست انجام شود. یک ظرف بزگ، آب ولرم و پودر پاک کننده محلول شستشوی خوبی است که باید پرده را یک ساعت در آن خیس کرده و بعد با دست شسته و آبکشی کنید.
  • از یک خشکشویی و اتو کشی اینترنتی برای نظافت پرده کمک بگیرید.

شستشوی لوردراپه

پرده لوردراپه از پرده های زیبایی است که قابلیت تنظیم نوری با حرکت دادن زنجیر طرفین پرده را دارد. لوردراپه ها در طرح ها و رنگبندی متنوع برای ساختمان های مسکونی و اداری کاربری خوبی دارند. برای تمیز کردن لوردراپه از سری مخصوص جاروبرقی کمک بگیرید. گردگیری منظم پرده لوردراپه از کثیف شدن ان جلوگیری می کند.

در صورتی که می خواهید لوردراپه را در منزل شستشو دهید ابتدا پرده را از گیره سقفی جدا کنید. با کمی شوینده ملایم و اسفنج می توانید تکه های لوردراپه را به صورت مجزا تمیز کنید. نیازی به شستشو با آب نیست و معمولا همین روش شستن پرده جواب می دهد. 

خشکشویی پرده و شستشوی پرده

خشکشویی پرده زبرا

پرده زبرا از جدیدترین پرده های عمودی است که با سیستم دوبل رول ساخته شده. دو لایه پارچه موازی که به صورت یک در میان تور و پارچه به هم دوخته شده، اساس کار پرده زبرا را تشکیل داده است. بهترین روش شستشوی پرده زبرا ، خشکشویی پرده و بخارشویی است. نظافت دائمی و گرد و خاک گیری پرده زبرا به صورت منظم موجب می شود تا آلودگی روی سطح پرده به حداقل برسد. بهتر است به همراه گردگیری و نظافت منزل با استفاده از جاروبرقی و با دقت لایه های پرده زبرا تمیز شود.

خشکشویی پرده زبرا به صورت سالیانه توصیه می شود. برای شستشوی پرده در منزل می توانید از دستگاه بخارشوی خانگی کمک بگیرید ولی در صورتی که نیاز به خدمات خشکشویی پرده زبرا دارید با هوم سرویز تماس بگیرید.

قیمت خشکشویی پرده

نرخ تعرفه خشکشویی و اتو کشی پرده بستگی به جنس پارچه پرده ای دارد. شستشوی پرده توری، شستن پرده های حریر، خشکشویی و اتو کشی پرده های ظریف از سرویس های محبوب هوم سرویز است که مخصوص شهروندان تهرانی در نظر گرفته شده است. در هر محله ای که زندگی می کنید تنها با یک تماس می توانید از خدمات خشکشویی پرده استفاده کنید. بهترین قیمت خدمات خشکشویی را از ما بخواهید. خشکشویی با مواد مخصوص، طول عمر پارچه پرده ای را تضمین می کند. بهترین خشکشویی در تهران از همیاران دکورخونه هستند.